1453

Yıllar önce Chicago’da yüksek lisans yaptığım dönemde yakın dostlarımla İstanbul’un fethini konu olan ve adının da 1453 olmasını planladığımız tüm dünyada ses getirecek bir film yapmayı düşünmüştük. Hatta daha çok kitleye ulaşılması ve filmin tanıtımı için başrolde Fatih Sultan Mehmet Han’ı kimin canlandırmasının daha faydalı olacağını bile tartışmıştık. Tabi yönetim alanında master yapan mühendisler olarak tamamen bir fikir projesi olarak konuştuğumuz 1453 filmi, yıllar sonra beyaz perdede karşımıza çıktığında, bunu hayata geçiren ekibi gerçekten takdir ettik. Her ne kadar film beklentilerimizden uzak olsa da (bu filmin senaryosunu bile kafasında yıllar önce hazırlamış birileri için elbette beklentiyi karşılamak kolay olmazsa gerek) filmin yapılmış olması bizi ziyadesiyle mutlu etmişti.

Dün, TRT 1 ekranında İstanbul’un fethinin 559. yılı kutlaması etkinlikleri çerçevesinde Sultanahmet ve Ayasofya’dan yapılan canlı yayın beni çok duygulandırdı. Mehter marşları, ilahiler, Ayasofya’da Kuran-ı Kerim tilaveti, senkronize okunan ezan; iç dünyamda tarifi imkansız bir sevinç uyandırdı. Fatih Camii’nin restorasyonunun tamamlanıp 29 Mayıs’ta açılması, Haliç’teki gösteriler, günün ilk saatlerinde vali ve belediye başkanının katıldığı devlet töreniyle anma etkinliklerinin başlatılması gerçekten önemliydi. Belki de tek eksik veya hata, fetih canlandırmasının bu sene kaldırılmış olmasıydı. Sebebini bilemiyorum ancak özellikle genç nüfusumuzda inanılmaz bir heyecan uyandıran fetih canlandırması bence devam etmeliydi.

5.5 asır önce Fatih’in, askerleriyle beraber müthiş stratejiler ve taktikler ile ama herşeyden önemlisi iman gücüyle fethettiği İstanbul’un tarihini ve kültürel mirasını tüm benliğimle hissetmek, yüzyıllar boyunca 3 kıtada İslam bayrağı altında sayısız millete adaleti ve hizmeti götüren ecdadımızın bize miras bıraktığı bu güzelim İstanbul’da yaşamak gerçekten tarifi imkansız bir mutluluk..

Nur içinde yatın ey Fatih Sultan Mehmet Han, ey Akşemseddin, ey Molla Gürani, ey Ulubatlı Hasan, ey ismini hatırlamadığım demeye utandığım yüce manevi zatlar ve şehid olan askerlerimiz. Allah hepinizden razı olsun. Ve rahat içinde uyuyun, bu millet sizin mirasınıza sonuna kadar sahip çıkacaktır..

İstanbul, 2012

© - 2018 www.leventsumer.com | Dr. Levent SÜMER Her Hakkı Saklıdır.