Çanakkale Şehitlerine

Bu anlamlı günde yazmadan uyuyamadım bu akşam..çünkü bu akşam başımızı yastığa rahat rahat koyup yatabiliyorsak bunu aziz şehitlerimize borçluyuz hepimiz..

Çanakkale’ de yaptım askerliğimi ben..250.000 şehidimizin yattığı yerde. Kamuflajımla da ziyaret ettim şehitliği, sivil kıyafetlerimle de..kendimi çok nasipli hissediyorum bu sebeple. O yüzden bende ayrı bir anlamı var Çanakkale Savaşının..Eceabat’tan Çanakkale’ye giderken yazan “Dur yolcu, bilmeden gelip bastığın bu toprak bir devrin battığı yerdir” sözü hem kalbime hem beynime kazanmıştır benim..

Kafamdan bu güne dair yazacak o kadar çok şey geçiyor ki, sıralayıp yazamıyorum..

Lise çağında mezun olmadan cepheye koşan gencecik kardeşlerimizden mi, tamamen şehit olan 57. Alaydan mı, batmaz denen İngiliz zırhlılarını sırtında taşıdığı 250 kg’lik top mermisiyle batıran Seyit Onbaşıdan mı, düşmanını tedavi eden yiğitlerimizden mi, süngüsüyle Conkbayırı tepesinde düşmanın üzerine uçan Mehmetçikten mi, bir kuru ekmekle beslenen, ayağında giyecek çarığı olmayan kahramanlarımızdan mı, vatan şairimiz Mehmet Akif’ten mi…

Bu vatanın hangi şartlarda “vatan” olduğunu, 600 yıl cihana hükmedenin de, bağımsızlığı için kanının son damlasına kadar savaşanın da bu vatan evladı olduğunu unutmayacağımız gündür 18 Mart 1915.. Bu vatanın hiçbir koşulda bölünemeyeceğinin, yüzyıllar boyunca kardeş kardeşe yaşamanın, ekmeğini paylaşmanın, omuz omuza çarpışan kardeşliğin, birliğin, beraberliğin sembolüdür Çanakkale..

İşte bu duygularla başımı yastığa koyuyorum bu akşam. Huzur içinde. Şehitlerimizi rahmetle anarak, onlara dua, selam ve saygımızı yollayarak..

Allah’ın bizlere bir daha Çanakkale Savaşı yaşatmaması duasıyla..

18 Mart 2013, İstanbul

© - 2018 www.leventsumer.com | Dr. Levent SÜMER Her Hakkı Saklıdır.