Cumhuriyet Bayramı

Bugün cumhuriyet bayramının 90. Yıldönümü.. Bundan 10 yıl önce 80. Yıldönümünü Chicago’da elimizde Türk bayraklarıyla, Chicago Türk festivalinde baklava, dondurma ve Türk kahvesinin sunumuyla kutlamıştık.

O günden bugüne cumhuriyetin hedeflediği kazanımlarına dair birçok şey gelişti. Zamanla daha da anlam buldu.
Peki neydi bu hedefler?

Ekonomik açıdan bağımsız, gelişmiş
Siyasi açıdan istikrarlı
Dünya politikalarına yön veren
Daha demokratik, insan haklarına saygılı
Daha refah bir yaşam standardı..

90 yılda bunların belki bir kısmını gerçekleştirdik. Ekonomik gelişme kaydettik, siyasi olarak nüfuz alanını arttırdık, dünya ülkelerine yardım eder konuma geldik, yatırımcıları cezbettik, kıtaları birleştirdik..

Peki yeter mi bu yapılanlar? Daha yolun çok başındayız aslında..

Daha neler yapmalıyız?

Demokrasimizin daha da güçlenmesi, ulaşım standartlarımızın yükselmesi, şehirlerimizin daha yaşanır olması, gelir seviyemizin artması, enerji bağımlılığımızın azaltılması, ideolojik ayrışmaların toplum çıkarları söz konusu olduğunda bir kenara bırakılması, sportif anlamda, bilimsel çalışmalarda dünya çapında başarılar elde edilmesi, daha özgür, birbirine toleransı daha yüksek bir topluma dönüşülmesi..

İşte o zaman Cumhuriyetin hedeflenen kazanımlarına layık kutlamalar yapıp bununla gurur duyabiliriz.

Gönlümden geçen odur ki, Cumhuriyetimizin 100. Yılında dünya çapında patenti alınan bilimsel buluşların, her branşta alınan uluslararası kupaların, ödüllerin sergilendiği, estetik ve fonksiyonel modern yapıların, daha yaşanası şehirlerimizin olduğu, daha müreffeh ve birbirine saygılı, tüm ideolojilerin el ele, kol kola olduğu bir kutlama yaparız.

Cumhuriyet Bayramı hepimize kutlu olsun.

29 Ekim 2013, İstanbul

© - 2018 www.leventsumer.com | Dr. Levent SÜMER Her Hakkı Saklıdır.