Hoşgeldin Ya Şehr-i Ramazan

Saat 23.30..İlk teravih namazı kılındı. Cami tamamen dolu, sığamayanlar bahçedeki hasırların üzerinde..Cami imam-hatibi yılların ağarttığı saçı ve sakalı, yumuşak ve huzur verici ses tonuyla cami cemaatine tavsiyelerde bulunuyor..22 yaşlarında gencecik bir müezzin..Camideki ilk günü..Harika bir ses ve kıraat. Sanki taş plakta dinliyormuşsunuz gibi derin. Okuduğu Kuran-ı Kerim tilavetiyle, ilahilerle, yaptığı tesbihatla kulağımızın değil kalbimizin pasını almaya kararlı..

Namaz bitiyor, tebrikler başlıyor, tanıyan-tanımayan. Dışarı çıkıyoruz, insanlar öbek öbek dağılıyor. Dışarıda çok güzel bir esinti. Teniniz kadar kalbinizi de okşuyor. Bu mübarek ayın gelişini her hücrenizde hissediyorsunuz..

Sabah 03.49..İlk sahur yapıldı..Ekranlarda Ramazan’ın ruhunu yaşatmak için sohbetler, tavsiyeler..Kuran okunuyor. Bakara suresinin 183-186. Ayetleri..”Oruç sizden öncekilere farz kılındığı gibi size de farz kılındı..”

Ardından sabah ezanı..Aynı anda hem dışarda hem televizyonlarda..Kalbiniz ürperiyor..”Hoşgeldin ya şehr-i Ramazan. Merhaba ya şehri tevbeti vel ğufran”.. Hoşgeldin ey mübarek Ramazan ayı, hoş geldin tevbe ve bağışlanma ayı..

Oruç tutuyoruz bugün.. onu hakkıyla tutarsak, aslında oruç bizi tutuyor. Kötülüklerden, yanlış yola sapmaktan, şeytanın vesvese ve tuzaklarından..Cennette oruçluların gireceği kapının adı “Reyyan”: susuzluğu giderilen, suya kanan, susuzluğu olmayan..Fazla söze gerek var mı..

Bugün oruçluyuz..Ağzımızla, dilimizle, ellerimizle, gözlerimizle, ayaklarımızla, kalbimizle, tüm uzuvlarımızla oruçluyuz inşallah..Bugün açın halinden, kimsesizin halinden, yardıma muhtacın halinden anlamak için oruçluyuz..Bir ekmeği, bir tas çorbayı, bir tabak yemeğimizi paylaşmak için oruçluyuz..Malımızı, paramızı olmayanla paylaşmak için oruçluyuz..Allah rızasını kazanmak ve onun olmamızı istediği gibi bir kul olmak için oruçluyuz..

İftar saatini bekliyoruz. Mukabelelerle, dualarla, ibadetle..İftar saati yaklaştığında tatlı bir telaş başlıyor, Ramazan pidesinin kokusu, sofraları süsleyen iftariyelikler, tatlılar..İsrafa kaçmadan yemek kaydıyla alacağımız maddi ve manevi mükafat..En güzel iftar, paylaşımı olan iftar aslında…

Ramazan ayı..Rahmet ayı, bereket ayı..mağfiret ayı..empati ayı..Şükür, birlik, beraberlik, kardeşlik, paylaşım, diğergamlık, yardımlaşma, sevgi, şefkat, affetme, affolunma, muhakeme, tefekkür, huzur bulma, arınma, yenilenme ayı..

Bu ayda ve sonrasında gıybet yok, kötü zan yok, edeb ve haya yolundan ayrılmak yok..İstikamet tek..

Bu senenin teması “selam ve selamlaşma”..Peygamber Efendimiz (sav)’in tavsiyesine uyuyoruz, aramızda selamlaşmayı yayıyoruz..

Herkese selam olsun. Ramazan ayı hepimize mübarek olsun..Selam ve dua ile, hayırlı Ramazanlar..

20 Temmuz, 2012

Ramazan ayının 1. günü, İstanbul

© - 2018 www.leventsumer.com | Dr. Levent SÜMER Her Hakkı Saklıdır.