İTÜ CivilCon 2015

Cuma akşamı İTÜ’de Mühendisliğe Hazırlık Kulübü’nün düzenlediği İnşaat Mühendisliği Kongresi CivilCon’15 etkinliğindeydim.

Geçen sene de davet edildiğim bu etkinlikte “Geçmişten Günümüze Türkiye’de Gayrimenkul Sektörü” nü ele aldığım münferit bir konuşma yapmış ve öğrencilerle buluşmaktan büyük keyif almıştım.

Bu seneki konuyu “Proje Yönetimine Global Bakış ve Yurtdışında Eğitim ve Çalışma Hakkında Gençlere Tavsiyeler” olarak belirledik. Geçen seneden farklı olarak Rönesans Endüstri Tesisleri Koordinatörü Emrah Mazıcı, Rönesans Gayrimenkul Ofis Geliştirme Direktörü Arda Çotuk ve Eczacı ve İnşaat Mühendisi Eczon Danışmanlık Tasarım ve Yönetim’in kurucusu Biröz Biricik ile birlikte bir panel şeklinde çok keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Süleyman Demirel Kültür Merkezinin tamamen dolu olduğu, yerli ve yabancı öğrencilerden oluşan 250’nin üzerinde bir dinleyici kitlesiyle buluşmak hem heyecan verici hem de çok eğlenceliydi.

Yurtdışında eğitim başvuru süreçlerinde geçirilen aşamaları, burs arama süreçlerini, Amerika özelinde yurtdışında eğitimin kişiye kattıklarını, dönüş ve adaptasyon süreçlerini, yurtdışında çalışmanın insana kazandırdıklarını anlattık, Rusya ve Amerika’da çalışmanın mukayesesini yaptık, kariyeri şekillendirirken dikkat edilecek hususların neler olduğunu, sıradışı kariyer yapma kararı dahil hayatta verilen her kararda herşeyin özünde kişinin kendini bilmesi ve geri kalan hususları bunun etrafında şekillendirmesi durumunda mutluluğun yakalanacağını, kişinin özdeğer, özsaygı, özgüven, özdisiplin ve öz iradeye sahip olması durumunda hayatta istediği tüm güzellikleri yakalayabileceğini vurguladık hep birlikte.

Katılımın ve ilginin yoğun olduğu bu başarılı etkinlik sebebiyle başta bizleri davet eden evsahibi ve program düzenleyicisi İTÜ MHK’ya, değerli görüşleriyle katkı sağlayan panelistlere ve tüm dinleyicilere teşekkür ederim.

Selam ve sevgilerimle.

06 Şubat 2015, Cuma

© - 2018 www.leventsumer.com | Dr. Levent SÜMER Her Hakkı Saklıdır.